PharmData s.r.o.

Servis

Hledání

Uživatelská nabídka

O firmě

Datum konání:
Sekce: Pharmdata
Vloženo: 9.7.2008
Upraveno: 20.8.2013

Firma PharmData s. r. o. vznikla 29. prosince 1997. Firma byla založena devíti společníky (členové AVEL) za účelem vytvoření, udržování a neustálé aktualizace číselníku zboží, který obsahuje kompletní sortiment zboží objednávaného, skladovaného a distribuovaného farmaceutickými a zdravotnickými velkoobchodními společnostmi v České republice. Tento číselník je vytvářen pod názvem Číselník PDK. Jeho vznik souvisí se vznikem společnosti Schulze s.r.o. v Praze. Datová základna této společnosti začala v roce 1992 v souvislosti se zavedením jednotného číselníku veškerého sortimentu s kódováním všech výrobků. Za základ číselníku sloužil kód SÚKL, který byl rozšířen na 7 číslic. Postupem času byl uvedený číselník rozšířen do všech závodů společnosti Schulze (později PHOENIX Lékárenský velkoobchod, a. s.), po roce 1997 postupně do dalších distribučních firem.

V současné době má firma Pharmdata s.r.o. již pouze tři společníky: Alliance Healthcare, GEHE a Phoenix.

Mezi hlavní důvody zavedení tohoto číselníku patřila snaha o zavedení jednotného kódu modemového objednávání mezi lékárnou a zdravotnickým velkoobchodem. Veškeré číselníky, které se v té době nacházely na trhu, totiž neobsahovaly kompletní sortiment zdravotnického velkoobchodu. Dalším důvodem použití jednotného kódu může být komunikace mezi zdravotnickými velkoobchody. Tento jednotný kód lze využít i při sestavování jednotných výkazů pro výrobce. Neocenitelným pomocníkem je uvedený číselník PDK pro lékárny, nemocnice, ordinace a jejich výpočetní systémy, protože díky jednoznačnému kódu zabraňuje vzniku duplicit ve skladových kartách a navíc velmi usnadňuje skladové inventury, neboť obsahuje čárový kód. Dalšími velmi potřebnými údaji, které se jinak musejí nahrávat z externích číselníků jsou údaje od VZP nebo SÚKL. V neposlední řadě jsou v PDK průběžně aktualizovány i další údaje, nezbytné pro obchodování s výrobky.

Struktura číselníku PDK se stále průběžně vyvíjí. K 1.9.2010 dosáhl počet údajů o přípravku hodnotu 173 polí. Rozsah údajů je aktualizován podle vyvíjejících se potřeb zákazníků. Použití číselníku PDK přesahuje mnohonásobně původní záměr. Data jsou využívána nejen distributory, výrobci a lékárníky, ale i v nemocnicích, zdravotnických prodejnách a prodejnách se zbožím obdobného charakteru.

Od roku 2009 je k dsipozici i číselník PDK-ZP, který obsahuje více než 160 tisíc položek typu ZP. Je určen především pro potřeby nemocnic.

V roce 2010 byla spuštěna testovací verze aplikace PDK Lexikon, což je full-textový prohlížeč katalogů, návodů, certifikátů a dalších dokumentů ve formátu PDF. K 1.10.2012 obsahuje přibližně 12.000 dokumentů a stále se doplňuje. V první etapě je zaměřen na výrobky typu ZP, postupně bude doplněn i o ostatní druhy léčivých přípravků, včetně HVLP, OTC, léčebné kosmetiky apod.

 

Firma Pharmdata s.r.o. je v průběhu posledních pěti let držitelem auditů:

ISO 9001-2008

ISO 2000-1:2005

Firma Pharmdata s.r.o. je buď členem, nebo se aktivně účastní seminářů těchto odborných organizací:

HKP, CISOK, HL7, GS1

Data číselníku ze dne: 19.5.2024
© PharmData, s.r.o.